Denně projedou okolo tisíce aut a téměř nikdo si ho nevšimne. Stojí tu tak dlouho, až se zdá být neviditelným. Františkov se změnil k nepoznání a přesto tu stojí jediný dům, pamatující jeho založení. Možná za to může článek Marka Řeháčka z roku 2010 vydaný v Kalendáři liberecka, ale až v 21. století si ho začali všímat odborníci. V roce 2016 tak vychází podrobný článek zabývající se domem číslo 19, stojícím na rušné křižovatce ulic Švermova a Uralská. Dvacátého srpna 2020 dochází k zápisu tohoto domu na seznam kulturních památek. Stává se tak po 363 letech od jeho vybudování a Františkov tím získává jedinou kulturní památku na svém území.
Dne 13.8. 1657 bylo poručníky nezletilých bratrů Gallasů rozhodnuto o vybudování nové vsi, později pojmenované po Františkovi Ferdinandu Gallasovi. Plocha podél Františkovského potoka byla rozdělena na pruhy pro čtyřicet domů, každý pruh o šířce 45 metrů. Umístění pozemků nebylo optimální pro zemědělství a v písemných pramenech jsou vedeny jen jako zahrada. Předpokládá se tedy využití spíše pro chovatelství a řemeslnou výrobu. Konkrétní využití domu není přesně známo. V pramenech je zmínka o možnosti vlastnit jednu krávu. Majitelé byly Němci, mezi nimi povoláním tkadlec a tesař. S koncem druhé světové války byl pravděpodobně majitel stejně jako většina obyvatel Františkova odsunut.
Podrobný popis domu naleznete v obsáhlém článku Terezy Konvalinkové a Martina Ouhrabky. Jedinečnost tohoto domu spočívá v jeho stavu. Zdá se to být až nemožné, ale dům od svého vzniku prošel pouze pár stavebnímí zásahy. Největší změnou byly úpravy světnice v letech 1772-1774 pravděpodobně pro umístění tkalcovského stavu. Dendrochronologická analýza potvrdila, že dřevo nejstarších trámů pochází z let 1656-1657. Jedná se tak o nejstarší zachovaný dům na území velkého Liberce. Velký obdiv patří i jeho současnému majiteli. Díky jemu se dům v tomto stavu zachoval dodnes a i díky jeho vstřícnosti došlo k zapsání domu na seznam kulturních památek. Snad tyto snahy povedou k jeho zachování příštím generacím a nebude zapomenut.
Zdroje:
Tereza Konvalinková, Martin Ouhrabka, Fontes Nissae 2016/1
Marek Řeháček, Liberecké zajímavosti – kniha druhá, ISBN 978-80-903056-3-2
https://pamatkovykatalog.cz/dum-se-zahradou-18070586
Titulní obrázek: Copyrightu NPÚ, ÚOP v Liberci, Michael Čtveráček