Aktuálně dochází k transformaci osadních výborů na místní komise. Jakmile bude změna dokončena, doplníme aktuální informace.
Osadní výbor je podle Zákona o obcích 128/2000 Sb. zřízen jako poradní a iniciační orgán zastupitelstva města.
Výbor je oprávněn:
předkládat zastupitelstvu obce, radě obce a výborům návrhy týkající se rozvoje části obce a rozpočtu obcevyjadřovat se k návrhům předkládaným zastupitelstvu obce a radě obce k rozhodnutí, pokud se týkají části obcevyjadřovat se k připomínkám a podnětům předkládaným občany obce, kteří jsou hlášeni k trvalému pobytu v části obce, orgánům obce
Požádá-li předseda osadního výboru na zasedání zastupitelstva obce o slovo, musí mu být uděleno.
Detailněji rozebírá problematiku osadních výborů metodické doporučení Ministerstva vnitra. Níže uvádíme některé úryvky z tohoto dokumentu:
osadní výbor je prostředek pro občany, aby mohli prezentovat a případně též prosadit své zájmy v zastupitelstvu obcejedná se o nepovinný výbor, má iniciativní a kontrolní úlohu. Výbor zřizuje obec, může jej bez odůvodnění zrušit a měnit jeho personální skladbuaktivity osadního výboru jsou limitovány jeho vlastním územím, může být ale zastupitelstvem pověřen i jinou činností, než stanovuje zákonpředseda osadního výboru nemusí být na rozdíl od jiných výborů z řad zastupitelstvaosadní výbor je oprávněn vyjadřovat se k návrhům předkládaným zastupitelstvu obce a radě obce k rozhodnutí, pokud se týkají části obce, pro niž byl OV zřízen. Osadní výbor by měl být na tyto návrhy upozorněn a může sám poskytování takovýchto informací aktivně požadovatosadní výbor nemá rozhodovací pravomoci
Hlavním cílem osadního výboru je snaha o zlepšení kvality života v naší čtvrti. Snažíme se připomenout historii Františkova, reflektovat současnost a ovlivnit aktuální dění pro spokojenost nás všech.
Členové osadního výboru:
Boris Pleštil – předsedaBohumil KolocJakub Mišák
Máte připomínky, návrhy, či se chcete na něco zeptat? Kontaktujte nás na liberec-frantiskov@email.cz. Další informace a možnost diskuze na Facebooku.