Odpověď na dnes zaslaný otevřený dopis panu náměstku Langrovi dorazila nečekaně rychle. Tímto bychom chtěli panu náměstku poděkovat a níže citujeme jeho odpověď.
Dobrý den, vážený pane Pleštile,
děkuji za Vaše dotazy a jsem skutečně rád, že je OV klade. Vzdělávání žáků a kapacity základních škol jsou totiž mimořádně důležitou a také mimořádně nesnadnou politikou. Jakkoli by se mnohým lidem mohlo na první pohled zdát, že jde jen o prosté součty a dělení, faktorů vstupujících do pedagogického procesu, je mnohem více. Odpovědi na Vaše dotazy jsem připojil níže, nicméně považuji za nutné k tomu ještě uvést následující:
- na vzdělávání v základních školách není možné pohlížet výhradně prizmatem jedné školy, spádu či čtvrtě. Jednotlivých 20 školských spádů, jak nám jejich vymezení ukládá od roku 2004 školský zákon, totiž spolu bezprostředně souvisí a jakýkoli pohyb (oběma směry) vyvolává přirozené reakce hned v několika sousedních spádech. Také problematiku ZŠ Švermova tedy není možné v žádném případě řešit jen pohledem ulic Jáchymovská či Klášterského (jde o obrazný příklad, zvolil jsem zrovna ulice, kde jsem dohromady 22 let žil), ale v kontextu hned pěti sousedících školských spádů – kromě Švermovy ještě U Školy, Ještědská, Ostašov a Barvířská. Kromě Barvířské, která má momentálně ještě drobný kapacitní polštář, který ale záhy vykryje výstavba v centru města, jsou všechny ostatní spády na svém limitu. Rozumějte, že hygienickými a požárními normami daný prostor v jejich budovách již vůbec neumožňuje (U Školy, Ještědská, Ostašov), nebo jen velmi málo (Švermova) navýšit kapacitu pro další žáky. Do budoucna tedy bude nutné spády v daných oblastech posouvat a měnit tak, aby jednotlivé školy dokázaly nabídnout přijetí všem dětem v daném spádu. Jinak řečeno, vynětí jedné z ulic ze spádu jedné školy znamená její vnoření do spádu školy vedlejší. Žádná ulice nesmí zůstat bez přidělené školy (je to vlastně docela alchymie). Takže navýšení kapacity Švermovy (protože v jiných výše zmíněných školách to stavebně možné není) umožní přepsat současné spády tak, aby děti svou zákonnou povinnost plnit mohly. Na tuto situaci jsme se začali připravovat již v roce 2018 či 2019. K demografickému předpokladu má město k dispozici jen dva zdroje – statistickou predikci ČSÚ (obvykle dlouhodobou a méně přesnou) a registr obyvatel MV ČR, z nějž vyčteme počty narozených dětí a umíme je dopočítat do nástupu novorozence do 1. třídy. Nedokážeme ale vyčíst počty cizinců ani vnitřní migraci, tady musíme pracovat s kvalifikovanými odhady a zkušeností z praxe,
- tedy sumarizuji: už do 24/2 letošního roku bylo z odhadů patrné, že musíme zásadním způsobem řešit kapacity v 5 sousedících spádech a že je to primární úkol města jako zřizovatele základních škol. Nechci vůbec do této diskuze vnášet problematiku ukrajinského uprchlictví po 24/2, leč zmínit to musím, protože počty UA dětí zcela dominantním způsobem změní vzdělávání na našich školách a zvýší počty dětí ve třídách. Jen pro zajímavost, momentálně jich máme k zápisu registrováno asi 600, což je fakticky jedna celá škola. A to už Vás vůbec nechci unavovat problematikou dětí s SVP, při jejichž přítomnosti bychom měli počty dětí ve třídách snižovat, aby bylo možné v rámci společného vzdělávání dbát na individuální přístup a dobré klima. V podmínkách města a naplněnosti našich škol toho dnes příliš nejsme schopni, nicméně nemůžeme tuto věc ignorovat, protože jinak dojde k zatížení pedagogického procesu a zhoršení vzdělávání. A je také zřejmé, že statisticky platí, že vyšší počty dětí ve školách znamenají i vyšší počty dětí s SVP, tedy se zdravotními a sociálními hendikepy. To je věc, kterou obvykle laik nevidí a nezná, ale expert je musí brát v potaz,
- pokud jde o projekt renovace františkovského bazénu, jak jej deklarují kolegové Piráti, nikdy jsem s ním nebyl seznámen (ani nikdo další z vedení města), nemohu k němu tedy zaujmout jakýkoli komentář a nemohu jej souběžně považovat za relevantní variantu k projektu odboru majetkové správy,
- a konečně, RM schválila tento týden projektový záměr zkapacitnění ZŠ Švermova vč. časového harmonogramu a odhadu nákladů. Materiál Vám zasílám přílohou, je veřejný. Mj. z něj zjistíte, že soutěž na dodavatele je plánována na rok 2023, stavba až v letech 2024 – 25, tedy platí, co tvrdím již několik měsíců, že si teprve nové vedení města samo určí, jakou cestou jít. My mu k němu připravujeme tu variantu, o níž jsme přesvědčeni, že je správná a jedině možná. Osobně jsem si naprosto jist, že jakýkoli náměstek pro školství po detailním seznámení se všemi fakty (a nebude-li to hazardér) tuto naši vizi potvrdí. Jsem připraven odpovědět na jakékoli další dotazy. S pozdravem il
- Proč město nechalo bazén zchátrat až do podoby, kdy bylo bazén nutné zavřít? Bazén byl uzavřen v roce 2009 z havarijních důvodů, v době mého nástupu do úřadu na konci roku 2014 již byl v současném stavu, nedalo se tomu již předejít.
- Proč město nedokázalo za 13 let, kdy je bazén uzavřen, vypracovat projekt na rekonstrukci bazénu s využitím dotací? Město si nechalo v letech 2019 – 2020 udělat studii využití bazénů ve městě i projekt na rekonstrukci bazénu františkovského. Ze studie vyplynula budoucí nepotřebnost všech školních bazénů (po rekonstrukci plaveckého stadionu), z projektu pak náklady na renovaci františkovského bazénu ve výši cca 80 miliónů korun. Rada města proto tehdy svým usnesením rozhodla bazén nerekonstruovat, ale pokračovat v přípravě jiného využití budovy.
- Proč město v roce 2011 prodalo budovu staré školy, když od roku 2009 vědělo o záměru výstavby 300 bytů místo areálu bývalé Interlany a s tím souvisejícím nárůstem počtu žáků? Musíte se ptát předchozích vedení před rokem 2014. Já jsem se naopak pokoušel v roce 2015 budovu vykoupit zpět, ale majitel už přikročil k rekonstrukci a neměl zájem objekt prodat. Ta jednání byla fakticky velmi krátká.
- Proč město nechalo zapracovat změnu územního plánu pro budovu staré školy z občanské vybavenosti na bydlení i přes to, že na radě města v lednu 2014 byl jasně v důvodové zprávě uveden záměr města pro zachování stávajícího využití budovy? Patrně proto, že stará budova je k tomuto účelu využívána, řádně zkolaudována. Nicméně ÚP není můj obor.
- Jaká je aktuální vytíženost ZŠ Švermova z hlediska kapacity a jaký je předpokládaný demografický vývoj počtu žáků v následujících letech? Demografický předpoklad je růstový, souběžně je nutné – jak píšu výše – uvažovat v kontextu okolních čtyř spádů. Ještě dodám 2 podstatné věci: za předchozích 8 let jsme kapacitu libereckých základních škol navýšili o 1240 míst. Je to tedy kontinuální a pečlivě plánovaný proces. A souběžně jsou naše školy naplněny v průměru na 90 %. Lidově řečeno, je v nich z hlediska pedagogického procesu nedýchatelno a je nutné je do budoucna dostat na nějakých 80 % (dělení tříd, méně dětí ve vícero třídách atd.). Jak se to podaří v situaci povinného začlenění ukrajinských dětí, těžko říct.
- Zvažovalo město pro potřebu navýšení kapacit znovuobnovení ZŠ Na Bojišti? Škola je sice ve vlastnictví Libereckého kraje, ale je to záležitost domluvy. Jaká je obsazenost budovy ze strany SŠaMŠ Na Bojišti? Nezvažovalo, budova je kraje a ten s ní počítá ve svých plánech. To je slepá ulička.
- Zvažovalo město odkup staré budovy školy a znovuobnovení jejích 11 tříd? Viz otázka č. 3.
- Zvažovalo město možnost nástavby či přístavby ke stávajícím budovám? Nikoli. Navrhované řešení je nejefektivnější, navržené stavebními experty, nikoli politiky. Souběžně s tím rekonstruujeme opláštění (energetika) a další záležitosti. Podstatná je zejména změna klimatu školy, protože dojde ke zředění počtu dětí na prostor (i po navýšení kapacity).
- V médiích je dohledatelný odhad nákladů na rekonstrukci bazénu na 80 milionů Kč. Jaký je odhad nákladů na přestavbu bazénu na učebny? Cca 170 miliónů, viz materiál RM.
CC: primátor
PhDr. Mgr. Ivan Langr, Ph.D.
náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch
STATUTÁRNÍ MĚSTO LIBEREC
Magistrát města Liberec
nám. Dr. E. Beneše 1; Liberec
Pokud máte doplňující otázky a chcete v diskuzi s panem Langrem pokračovat, napište nám vaše otázky na Facebook nebo na email liberec-frantiskov@email.cz. Jestli chcete sdělit i svůj názor na záležitost okolo bazénu a školy, pošlete nám jej. Panu náměstku je opět otevřenou formou předáme (předávat budeme pouze podepsané, slušné a neurážlivé názory). Otázky a názory zasílejte do středečního poledne. Děkujeme za Vaši aktivitu.
Níže předkládáme dnes schválený dokument z rady města „Rekonstrukce a modernizace ZŠ Švermova – IROP, OPŽP, MŠMT“. Projekt se skládá ze tří částí.
- Zateplení školy a instalace vzduchotechniky – předpokládané náklady 83,3 milionu Kč
- Vybudování odborných učeben – předpokládané náklady 27,4 milionu Kč
- Přestavba bazénové haly na šest učeben – předpokládané náklady 99,9 milionu Kč